Etkili CV Hazırlama Teknikleri 2019

Sosyal Medyada Paylaşın :)
CV Hazırlama
CV Hazırlama

Herkese merhabalar! Bugün size işe alımlarda en ön plana çıkartacak CV hazırlama teknikleri vereceğiz. Öncelikle CV Nedir? CV Latin kökenli “curriculum vitae” kelimesinden türemiştir. Kelimelerin kökenine inmeyeceğiz fakat özgeçmiş olarak en basit şekilde detaysız olarak anlatabiliriz.

CV Ne İşe Yarar?

CV (Özgeçmiş), kişilerin profesyonel hayatta iş başvurularında ilgili yerlere ilettikleri özgeçmiş dosyalarıdır. CV kullanmakta amaç karşı tarafa en iyi aday olduğunu göstermek ve ileriki süreçlere (mülakat vs.)katılabilmektir.

CV Nasıl Yazılır?

CV Hazırlama sürecinde belki de çoğu kişinin sorduğu sorudur! CV’lerde önemli olan karşı tarafa kendini temsil ettirebilmektir. O halde CV içinde kişinin; özet bilgisinden, son işine kadar her şey olmalıdır. Şimdi bu konuyu daha detaylı olarak açalım ve bu süreci beraber yönetelim.

İyi bir özgeçmiş hazırlamak için herkesten farklı olacak özgün CV örneklerini kullanabilirsiniz. CV oluştururken şu adımları ele almanız gerekecektir.

İyi Bir Ön yazı: CV’nizin ön yazı veya özet kısmıdır. Buraya en önemli kişisel özelliklerinizi abartmadan yazmanızı öneririz.

Ayrıntılı Eğitim Bilgileri: Eğitim bilgilerinizi yazarken öğrenim gördüğünüz yıllar, hangi bölümden mezun olduğunuz ve özellikle not durumunuzu belirten küçük ayrıntılar vermeniz sizi karşı taraf için daha uygun ve profesyonel gösterebilmektedir.

Ayrıntılı İş Tecrübeleri: İş tecrübelerinizde iş anında öne çıktığınız noktaları belirtmenizde fayda var. Uzak Asya toplumlarında bu gibi şeyler bazen hayıflanabilmekte fakat küçük detaylar vermeniz Avrupa ve Yakın Asya toplumlarında çok fazla göze batmaz.

Bilgisayar ve Yabancı Diller: Bilgisayar ve yabancı diller kısmını mutlaka doldurunuz. İşe alımlarda en önemli noktalar buralardır. Örneğin Arapça bildiğinizi farz edelim fakat ilgili firmanın istediği bir özellik değil. Yine de Arapça gibi bir dili öğrenmiş olmak sizi disiplinli, hevesli ve sabırlı gösterebilmektedir. Bilgisayar bilgileri içinde bildiğiniz yazılım dilleri, kullandığınız uygulamalar gibi ek bilgiler verebilirsiniz. Bu arada dillerinizi yazarken seviyesini belirtmeye çalışmanız da gerekebilir.

Hobiler: Özgeçmişiniz sizi yalnızca ders çalışan, işten işe, pozisyondan pozisyona atlayan, çalışkan ve hedeflerine yönelik her şeyi bir tarafa itmiş bir birey olarak göstermesin. Sosyal olarak kendinizi geliştirdiğinizi firmaya yansıtabilmek sizin için çok önemli olacaktır.

Ya Bencil Ya Takımcı Olun: Bu başlık biraz yanlış anlaşılabilir. Demeye çalıştığımız, bir şeyler yazarken ya hep “ben” öznesi ile ya da “biz” öznesi ile yazın. Örneğin iş tecrübeleri kısmında “satış ekibinin liderliğini yaptık ve ben şu şu işle uğraşıyordum” demektense “satış ekibinin liderliğini yaptım” demek sizi biraz fazla özgüvenli gösterebilecektir fakat hedeflerinizin ve ideallerinizin ne kadar büyük olduğuna işarettir.

Boş CV örnekleri kısmından bir CV’yi nasıl düzenlersiniz sorusuna cevap alabilirsiniz. CV Hazırlama Formu sayfasını kullanarak hızlı bir şekilde özgeçmiş oluşturabilirsiniz.

Etkili CV Hazırlama Teknikleri 2019&rdquo hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: En Yaratıcı CV Örnekleri - Cv Hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir